Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
 • Akustyka

  AKUSTYKA W SZKOLE

  PANELE I PARAWANY WYGŁUSZAJĄCE

  Badania wskazują, że aż 20 % dzieci uczęszczających do polskich szkół podstawowych skarży się na wady słuchu, a niemal 30% na szumy uszne. Powodem tak niekorzystnej statystyki jest hałas, który na szkolnych korytarzach i w salach lekcyjnych znacznie przekracza granice dopuszczalnej normy. Na zbyt wysokie natężenie dźwięków skarżą się także nauczyciele – niemal 80% z nich wskazuje hałas jako główną przyczynę zmęczenia zawodowego. Zapewnienie odpowiednich warunków akustycznych ma ogromne znaczenie dla funkcjonalności przestrzeni wspólnych, zwłaszcza pomieszczeń o przeznaczeniu edukacyjnym, terapeutycznym i wypoczynkowym.
   


   

  Głośne dźwięki są przyczyną rozdrażnienia, wzmożonego zmęczenia i obniżonej koncentracji. Hałas może utrudniać także skupienie, uniemożliwiać relaks, a nawet powodować lub potęgować ból fizyczny. Właśnie dlatego projektowanie akustyczne ma szczególne znaczenie w pomieszczeniach i instytucjach dedykowanych edukacji i terapii. Monitoring poziomu natężenia dźwięków w kilku polskich szkołach ujawnił przerażające dane – hałas na korytarzach i w salach zajęciowych zagraża samopoczuciu i zdrowiu uczniów i pracowników systemu oświaty.

  Dopuszczalna norma akustyczna to zaledwie 45 dB, a natężenie dźwięku powyżej 85 dB uważa się za niebezpieczne dla zdrowia. Tymczasem w szkolnych klasach poziom hałasu nierzadko przekracza 120 dB. Trudno więc dziwić się, że dyrektorowie i samorządy coraz częściej decydują się na podjęcie otwartej walki o zapewnienie odpowiednich warunków akustycznych dla podopiecznych i pracowników placówek.


   

  Activity Based Acoustic Design – akustyka na miarę potrzeb

  Uwzględnienie potrzeb uczniów w poszczególnych pomieszczeniach placówki szkolnej to podstawa metody Activity Based Acoustic Design – projektowania akustycznego dostosowanego do specyfiki i wymogów dyktowanych przeznaczeniem danej przestrzeni. Aby zapewnić właściwe środowisko dźwiękowe, należy uprzednio ustalić, jaki jest cel wybranego pomieszczenia, jacy użytkownicy będą w nim przebywać i jakie aktywności wykonywać. Różne czynności wymagają różnego poziomu wyciszenia – zupełnie inaczej zaprojektujemy więc bibliotekę, stołówkę i salę lekcyjną, a inaczej salę gimnastyczną, korytarz i szatnie. W pierwszej kolejności warto odpowiedzieć sobie na serię pytań, dzięki którym łatwiej będzie wskazać gotowe rozwiązania akustyczne:

  • Jakie jest przeznaczenie pomieszczenia?

  • Jakie czynności będą w sali wykonywały dzieci? Jakie nauczyciele?

  • Jak ważne w wykonywaniu tych czynności jest skupienie lub wyciszenie?

  • Czy wykonywane czynności będą sprzyjały hałasowi?

  • Jaki jest rozkład i powierzchnia pokoju?

  • Jak intensywna będzie komunikacja słowna?

  • Czy pokój graniczy z innymi pomieszczeniami o podwyższonym natężeniu hałasu?

  • Czy w pomieszczeniu znajdują się inne źródła dźwięków, takie jak wentylatory, windy lub dzwonki?

  • W jaki sposób wykończona jest sala? Czy elementy wykończenia sprzyjają dobremu klimatowi akustycznemu?

  Kiedy ustalimy już oczekiwaną funkcjonalność pomieszczenia, możemy przejść do wyboru ustrojów akustycznych niezbędnych do zaaranżowania przestrzeni dźwiękowej.

  Panele akustyczne i monitory wygłuszające do szkoły

  Na rynku dostępnych jest wiele rozwiązań akustycznych, nie wszystkie sprawdzą się jednak na przestrzeniach szkolnych. W aranżacji istniejących już sal zajęciowych, świetlic i stołówek problematycznym może okazać się ograniczenie powierzchni. Chcąc zachować jak najwięcej miejsca, a jednocześnie zapewnić optymalne wyciszenie przestrzeni, warto jest rozważyć instalację wygłuszających paneli sufitowych. Ustroje tego typu nie zajmują dodatkowej przestrzeni, a miękka pianka świetnie radzi sobie z odpowiednim wyciszeniem. Panele akustyczne przeznaczone do montażu sufitowego sprawdzą się doskonale w pomieszczeniach o ograniczonej powierzchni, gdzie kluczowym jest wyciszenie punktowe, np. nad danym stanowiskiem pracy.

  Doskonałym rozwiązaniem dla niewielkich powierzchni są też panele ścienne. Umożliwiają wyciszenie całego pomieszczenia i odizolowanie go od dźwięków dochodzących z zewnątrz, np. z sąsiedniej sali. Dekoracyjne panele akustyczne to nie tylko rozwiązanie problemu z hałasem, ale także atrakcyjny element dekoracyjny, dzięki któremu sala zajęciowa lub stołówka nabierze zupełnie nowego charakteru. Panele dostępne w wielu wzorach i kolorach można łączyć ze sobą, tworząc unikatowe kompozycje.

  Dla pomieszczeń o zmiennym charakterze, takich jak świetlica szkolna, dobrym pomysłem może okazać się zastosowanie parawanów wygłuszających. Zaletą takiego rozwiązania jest brak konieczności montażu elementów wyciszających na stałe, co umożliwia dowolną aranżację przestrzeni, zgodnie z aktualnym zapotrzebowaniem. Parawany akustyczne można rozłożyć tylko wtedy, kiedy uczniowie potrzebują czasu na naukę lub wyciszenie, a schować na czas wspólnych zabaw i gier.

  Specjalne parawany wyciszające o pomniejszonym rozmiarze można też stosować na biurkach i blatach. Odpowiednie wyciszenie w trakcie zajęć lekcyjnych jest szczególnie ważne dla dzieci we wczesnym etapie rozwoju. Stosowanie parawanów akustycznych na biurkach ma nie tylko zastosowanie wyciszające – dzięki izolacji części bodźców dochodzących z zewnątrz sprzyja treningowi koncentracji i podzielności uwagi.

  Jeżeli umożliwia to aranżowana powierzchnia, można też zdecydować się na wybór elementów meblowych o przeznaczeniu wygłuszającym, które nie tylko regulują warunki akustyczne w sali, ale także stwarzają funkcjonalne możliwości użytkowe dla dzieci i nauczycieli. Dobrym przykładem takiego rozwiązania są kabiny wygłuszające, stoliki lub standy wykonane z pianki akustycznej. Te pierwsze stanowią bezpieczną kryjówkę, idealne miejsce do nauki, zabawy, a w razie potrzeby nawet krótkiej drzemki. Stoliki są za to niezastąpione podczas nawiązywania kontaktów towarzyskich – ustrój nie tylko izoluje dźwięki z zewnątrz, ale także zatrzymuje te, które powstają w jego pobliżu. Dzięki temu nawet wiele grup uczniów może prowadzić spokojne konwersacje w jednym pomieszczeniu.

  Wyciszenie w szkole – jakie są efekty?

  Część polskich szkół już dziś obserwuje efekty zastosowanych rozwiązań akustycznych. Pilotażowy program wyciszenia placówek w Warszawie dowodzi, że klimat akustyczny panujący w klasach i na korytarzach ma kluczowe znaczenie dla samopoczucia i naszych podopiecznych, a także ich wyników w nauce. Szkoły, które zdecydowały się na zastosowanie odpowiednich wyciszeń zgłaszają poprawę stanu emocjonalnego uczniów i wzrost średniej uzyskiwanych ocen. Ze zmian cieszą się też nauczyciele i pracownicy, którzy po ich wprowadzeniu widzą wyraźną poprawę komfortu swojej pracy.

  Normy i rozporządzenia akustyczne

  Normy i wymagania dotyczące warunków akustycznych w pomieszczeniach szkolnych zostały ściśle określone w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 w sprawie warunków technicznych jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. W czerwcu 2015 do rozporządzenia dołączyła też Polska Norma PN-B-02151-4:2015-06 – „Akustyka budowlana. Ochrona przed hałasem w budynkach”), włączona w styczniu 2018 do załącznika nr 1 rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Całkowicie nowa norma po raz pierwszy określa wymagania dotyczące warunków pogłosowych w budynkach użyteczności publicznej (w tym budynkach oświatowych i sportowych). Oznacza to, że projektowanie i wznoszenie nowych obiektów, a także rozbudowa, modernizacja i zmiana sposobu użytkowania istniejących wiąże się z koniecznością spełnienia określonych wymagań.

  Norma „akustyka budowlana. Ochrona przed hałasem w budynkach.” Ma na celu przede wszystkim:

  • zapewnienie zrozumiałości mowy umożliwiającej użytkowanie pomieszczenia zgodnie z jego przeznaczeniem;

  • zmniejszenie hałasu w pomieszczeniu poprzez ograniczenie tej jego składowej, którą jest hałas pogłosowy.

  Rozwiązania akustyczne na potrzeby szkoły

  Szeroki wybór produktów przeznaczonych do wyciszenia pomieszczeń szkolnych znajdziesz w ofercie Moje Bambino. Jeżeli nie wiesz, w jaki sposób zapewnić odpowiednie dla pomieszczenia warunki akustyczne, skontaktuj się z naszym Przedstawicielem Handlowym.