Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
 • Integracja sensoryczna

  INTEGRACJA SENSORYCZNA SI

  Od początku swojego życia człowiek jest ciekawy wszystkiego, co go otacza. Zmysły to coś, czym odbiera świat. Wrażenia trafiają do niego poprzez słuch, wzrok, węch, smak i dotyk. Cały proces poznawania za pomocą zmysłów nazywany jest sensoryką. Wszelkie zaburzenia w obieraniu i integrowaniu bodźców pochodzących ze zmysłów, skutkują pewnymi ograniczeniami w codziennych funkcjonowaniu. Do takich utrudnień można zaliczyć np. problemy z chwytaniem przedmiotów, czy utrzymaniem równowagi podczas spaceru.

  Diagnoza zaburzeń Integracji Sensorycznej

  Wspomniane dysfunkcje można zaobserwować już w bardzo wczesnym wieku dziecka. Powinno się od razu reagować, by zapobiegać ich rozwojowi. W pierwszej kolejności dziecko najczęściej zostaje poddane diagnozie, która ma na celu sprawdzenie, czy owe nieprawidłowości rzeczywiście występują. W kolejnym kroku dziecko może zostać skierowane na terapię, która będzie miała za zadanie zminimalizować zaburzenia.

  Czym charakteryzują się zaburzenia SI?

  Zaburzenia sensoryczne mogą objawiać się w dwojaki sposób. Nadwrażliwością na różne bodźce, wówczas dziecko nad wyraz intensywnie rejestruje docierające do niego bodźce zmysłowe. Może odczuwać przytłoczenie wynikające z kolorów, dźwięków, zapachów, jakie je otaczają. Również dotyczy to dotyku (osób, ubrań). Z drugiej strony, może to być zbyt mała wrażliwość. Co za tym idzie, ciało dziecka odbiera bodźce ze zbyt małą intensywnością. Żeby sobie ich dostarczyć na odpowiednim poziomie, dziecko robi wszystko w nadmiarze. Lubi hałas, charakteryzuje się nadpobudliwością, nieświadomie używa siły wobec innych.

  Jak sprawdzić czy dziecko ma zaburzenia integracji sensorycznej?

  Poniżej przedstawione objawy, którymi może się charakteryzować dziecko, posiadające zaburzenia integracji sensorycznej. Jeśli któreś z poniższych zachowań zostanie zaobserwowane u dziecka, warto zwrócić się do terapeuty w celu sprawdzenia stanu zdrowia dziecka.

  Terapia Si, czyli Integracji Sensorycznej

  Metoda integracji sensorycznej/SI prowadzona jest przez wykwalifikowanych terapeutów integracji sensorycznej i ma na celu przywrócenie zmysłów dziecka do równowagi. Zajęcia mogą odbywać się w ośrodkach terapeutycznych, poradniach terapeutycznych czy gabinetach terapeutycznych. Co ważne, coraz częściej można spotkać się z zajęciami wspierającymi terapię SI, przeprowadzanymi w placówkach edukacyjnych. Zajęcia tego typu prowadzone są przez wykształconych terapeutów w przestrzeni szkoły czy przedszkola. Dyrektorzy i nauczyciele tworzą warunki, które mają za zadanie wspierać nabywanie doświadczeń w aspekcie fizycznym, emocjonalnym, społecznym i poznawczym.

  Wyposażenie sal SI

  Zajęcia Integracji Sensorycznej odbywają się w specjalnie wyposażonych i urządzonych Salach SI . Odpowiednio zaaranżowane sale do terapii zawierają sprzęt stworzony do stymulacji różnych zmysłów. W zależności od potrzeby sale wyposażone są w między innymi w pomoce SI tj.: kabiny sensoryczne z różnego rodzaju sprzętem podwieszanym, kładki równoważnie, drabinki, huśtawki, trampoliny, baseny z kulkami, pomoce obciążeniowe, wałki i taśmy, materace, światłowody etc. Więcej elementów wyposażenia odnajdziecie Państwo na stronie Moje Bambino.

  kaciki sensoryczne

  Pomoce edukacyjne SI

  Tworząc odpowiednie warunki do pracy z dzieckiem z zaburzeniami integracji sensorycznej, warto doposażyć obiekt w odpowiednie pomoce dydaktyczne i aplikacje sensoryczne.Będą stanowić cenne wsparcie podczas terapii, umożliwiając tym samym szybsze osiągnięcie równowagi sensorycznej.

  Do pracy z dziećmi, u których stwierdzono zaburzenia integracji sensorycznej, opracowano szereg pomocy usprawniających procesy postrzegania zmysłowego. Specjalnie dla Państwa zebraliśmy te pomoce w jednym miejscu i podzieliliśmy je wg zaburzeń:

  - pomoce do stymulacji układu dotykowego (np. sensoryczne piłki)

  - pomoce do stymulacji układu przedsionkowego (np. platforma z labiryntem)

  - pomoce do stymulacji układu proprioceptywnego (np. tablet manipulacyjny)

  oraz pomoce wspierające prawidłowy rozwój dziecka (np. wspinaczkowy sześcian).

  Sprawdź aranżacje sal integracji sensorycznej SI i zainspiruj się!

  Integracja Sensoryczna SI – informacje, aranżacje, porady

  Specjalnie dla Państwa stworzyliśmy stronę poświęconą tematyce Integracji Sensorycznej. Znajdują się na niej podstawowe informacje dotyczące zaburzeń integracji sensorycznej, porady eksperckie oraz narzędzia do pracy z dzieckiem. Co więcej, na stronie znajdą Państwo wizualizacje sal do przeprowadzania zajęć SI, do których dołączyliśmy szczegółowe opisy wykorzystywanych sprzętów i pomocy terapeutycznych. W opisach znajdziecie Państwo polecane przez specjalistów pomoce SI, które mają za zadanie wspierać codzienną terapię i przywrócić równowagę zmysłów u dzieci. Zapraszamy na stronę- Integracja Sensoryczna SI.

  portal o integracji sensorycznej